Аліменти. Зміна аліментів. Стягнення за минулий час.

Порядок нарахування аліментів на дітей.

Сімейним кодексом України передбачений обов'язок батьків по утриманню дитини, як і обов'язок дитини по утриманню батьків. Способи утримання дітей можуть бути визначені домовленістю між батьками. Зазвичай, утримання як неповнолітніх дітей, так і повнолітніх проявляється у формі виплати одним із батьків на користь дитини аліментів у грошовій одиниці. Водночас з цим, за домовленістю батьків, а якщо дитина повнолітня, то за домовленістю із нею, утримання може відбуватися у натуральній формі (забезпечення дитини будь-яким майном).
Варто пам'ятати, що аліменти є власністю дитини незалежно від того повнолітня дитини, чи неповнолітня. Нарахування аліментів здійснюються або за домовленістю між батьками шляхом укладання відповідного письмового договору (в такому разі, договір повинен бути нотаріально посвідчений), або за відповідним рішенням суду, яке набрало законної сили. Кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька або у твердій грошовій сумі за вибором того з батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина. Спосіб стягнення аліментів, визначений рішенням суду, змінюється за рішенням суду за позовом одержувача аліментів. При визначенні розміру аліментів суд враховує стан здоров'я та матеріальне становище дитини; стан здоров'я та матеріальне становище платника аліментів; наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина; наявність на праві власності, володіння та/або користування у платника аліментів майна та майнових прав, у тому числі рухомого та нерухомого майна, грошових коштів, виключних прав на результати інтелектуальної діяльності, корпоративних прав; доведені стягувачем аліментів витрати платника аліментів, у тому числі на придбання нерухомого або рухомого майна, сума яких перевищує десятикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи, якщо платником аліментів не доведено джерело походження коштів; інші обставини, що мають істотне значення. Розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини. Мінімальний гарантований розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. Мінімальний рекомендований розмір аліментів на одну дитину становить розмір прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку і може бути присуджений судом у разі достатності заробітку (доходу) платника аліментів.
Якщо Вам необхідно стягнути аліменти у частці від доходу платника аліментів, то варто пам'ятати, що частка визначається судом. Якщо стягуються аліменти на двох і більше дітей, суд визначає єдину частку від заробітку (доходу) матері, батька на їх утримання, яка буде стягуватися до досягнення найстаршою дитиною повноліття. Якщо після досягнення повноліття найстаршою дитиною ніхто з батьків не звернувся до суду з позовом про визначення розміру аліментів на інших дітей, аліменти стягуються за вирахуванням тієї рівної частки, що припадала на дитину, яка досягла повноліття. Той із батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина, має право звернутися до суду із заявою про видачу судового наказу про стягнення аліментів у розмірі на одну дитину - однієї чверті, на двох дітей - однієї третини, на трьох і більше дітей - половини заробітку (доходу) платника аліментів, але не більше десяти прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку на кожну дитину.
Якщо Вам необхідно стягнути аліменти у твердій грошовій одиниці, то слід памятати, що розмір аліментів, визначений судом або домовленістю між батьками у твердій грошовій сумі, щорічно підлягає індексації відповідно до закону, якщо платник і одержувач аліментів не домовилися про інше. За заявою одержувача аліментів індексація може бути здійснена судом за інший період. Той із батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина, має право звернутися до суду із заявою про видачу судового наказу про стягнення аліментів у розмірі 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.
Окрім аліментів, батьки зобовязані також брати участь у додаткових витратах на дитину. Той з батьків, з кого присуджено стягнення аліментів на дитину, а також той з батьків, до кого вимога про стягнення аліментів не була подана, зобов'язані брати участь у додаткових витратах на дитину, що викликані особливими обставинами (розвитком здібностей дитини, її хворобою, каліцтвом тощо). Розмір участі одного з батьків у додаткових витратах на дитину в разі спору визначається за рішенням суду, з урахуванням обставин, що мають істотне значення. Додаткові витрати на дитину можуть фінансуватися наперед або покриватися після їх фактичного понесення разово, періодично або постійно.
Аліменти за минулий час. Аліменти після 18-ти років. Збільшення, зменшення розміру аліментів.
Законодавством передбачено право позивача стягнути аліменти за минулі часи. Особливістю такої процедури є те, що позивач може звернутися із заявою до суду про стягнення аліментів за минулий час лише, якщо надасть докази того, що він вживав заходів щодо одержання аліментів з відповідача, але не міг їх одержати у зв'язку з ухиленням останнього від їх сплати. Аліменти за минулий час можуть бути присуджені лише за минулий час, але не більше як за останні десять років.
Аліменти після досягнення дитиною 18-ти річного віку автоматично не продовжуються на період її навчання. Стягнення аліментів на дитину, яка досягла 18-ти річного віку здійснюється судом на підставі відповідної заяви особи. Такі аліменти присуджується лише на період навчання дитини і не можуть стягуватися, якщо дитина досягла 23-х річного віку. Суд визначає розмір аліментів на повнолітніх дочку, сина у твердій грошовій сумі і (або) у частці від заробітку (доходу) платника аліментів з урахуванням обставин, зазначених у статті 182 цього Кодексу. При визначенні розміру аліментів з одного з батьків суд бере до уваги можливість надання утримання другим з батьків, своїми дружиною, чоловіком та повнолітніми дочкою, сином.
Також варто пам'ятати, що батьки можуть бути звільнені від обов'язку утримувати дитину, якщо дохід дитини набагато перевищує дохід кожного з них і забезпечує повністю її потреби. Батьки можуть бути звільнені від обов'язку утримувати дитину тільки за рішенням суду. Якщо дитина перестала отримувати дохід або її дохід зменшився, заінтересована особа має право звернутися до суду з позовом про стягнення аліментів.Право на зміну розміру аліментів, їх збільшення або зменшення, передбачено законодавством України. Зокрема, розмір аліментів, визначений за рішенням суду або домовленістю між батьками, може бути згодом зменшено або збільшено за рішенням суду за позовом платника або одержувача аліментів у разі зміни матеріального або сімейного стану, погіршення або поліпшення здоров'я когось із них та в інших випадках, передбачених цим Кодексом. Варто пам'ятати, що згідно постанови Об'єднаної палати Касаційного цивільного суду Верховного Суду від 20.06.2019 р. по справі №61-51сво18, зміна мінімального розміру законодавцем аліментів не є підставою для збільшення чи зменшення розміру встановлених аліментів. У постанові Верховного Суду України від 05 лютого 2014 року у справі N 6-143 цс 13 зроблено висновок, що розмір аліментів, визначений рішенням суду, не вважається незмінним. Отже, у зв'язку із значним покращенням матеріального становища платника аліментів матір (батько) дитини може подати до суду заяву про збільшення розміру аліментів. Значне погіршення матеріального становища батька може бути підставою для його вимоги про зменшення розміру аліментів. При цьому, згідно з постанови Верховного Суду від 16.09.2020 р. по справі № 565/2071/19, зміна сімейного стану платника аліментів, як, наприклад, народження іншої дитини від іншого шлюбу, не є підставою для зміни розміру аліментів. Суд акцентує увагу на тому, що виключно зміни матеріального або сімейного стану, погіршення або поліпшення здоров'я когось із них та в інших випадках є підставами для зміни розміру аліментів.
Таким чином, як бачимо, кожна справа є індивідуальною та потребує аналізу юриста по сімейному праві. Якщо у Вас виникли будь-які юридичні питання або Вам необхідна юридична консультація із сімейного права, або представництво інтересів у суді, просимо телефонувати за номером: +38(095) 201 89 45.
426
Успішно проведених процедур по розшуку майна боржника, встановлення доходів боржника та стягнення аліментів.
98%
Виграних справ.
645 443
Зекономлених коштів клієнтам.

Адвокат по сімейним та житловим справам у м. Полтава

Для вирішення сімейних спорів зверніться до нашого адвоката за номером:
+38 (095) 201 89 45

Або заповніть форму для зворотнього дзвінка:
Залиште свій номер телефону для зворотнього дзвінка!
Або зателефонуйте нам за номером:
+38 (095) 201 89 45
Не знайшли потрібну Вам послугу?
Заповніть форму та отримайте безкоштовну консультацію!
Замовити зворотній дзвінок
Наш адвокат зателефонує вам для уточнення деталей!
Made on
Tilda