Позбавлення, поновлення батьківських прав

Підстави для позбавлення батьківських прав.

Вирішення питання про позбавлення батьківських прав здійснюється виключно судами України у рамках цивільного судочинства. Сімейним кодексом України встановлені вичерпні підстави для позбавлення батьківських прав, зокрема, мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він: не забрали дитину з пологового будинку або з іншого закладу охорони здоров'я без поважної причини і протягом шести місяців не виявляли щодо неї батьківського піклування; ухиляються від виконання своїх обов'язків щодо виховання дитини та/або забезпечення здобуття нею повної загальної середньої освіти; жорстоко поводяться з дитиною; є хронічними алкоголіками або наркоманами; вдаються до будь-яких видів експлуатації дитини, примушують її до жебракування та бродяжництва; засуджені за вчинення умисного кримінального правопорушення щодо дитини.
Окремо зазначаємо, що несплата аліментів одним із подружжя на утримання дитини не є окремою підставою для позбавлення батьківських прав. Даний факт може бути належним доказом лише в сукупності настання обставин, які були вище перелічені. Зокрема, Верховний Суд у постанові №465/3694/14-ц від 16.01.2019 р. зазначив про те, що існування заборгованості по аліментах та невідвідування відповідачем навчального закладу дитини протягом одного навчального року у повній мірі не може свідчити про ухилення батьків від виконання своїх обов'язків. Право на звернення до суду з позовом про позбавлення батьківських прав мають один з батьків, опікун, піклувальник, особа, в сім'ї якої проживає дитина, заклад охорони здоров'я, навчальний або інший дитячий заклад, в якому вона перебуває, орган опіки та піклування, прокурор, а також сама дитина, яка досягла чотирнадцяти років. При позбавленні батьківських прав, особа втрачає особисті немайнові права щодо дитини та звільняється від обов'язків щодо її виховання; перестає бути законним представником дитини; втрачає права на пільги та державну допомогу, що надаються сім'ям з дітьми; не може бути усиновлювачем, опікуном та піклувальником; не може одержати в майбутньому тих майнових прав, пов'язаних із батьківством, які вона могла б мати у разі своєї непрацездатності (право на утримання від дитини, право на пенсію та відшкодування шкоди у разі втрати годувальника, право на спадкування); втрачає інші права, засновані на спорідненості з дитиною. Водночас з цим, особа, позбавлена батьківських прав, не звільняється від обов'язку щодо утримання дитини. Так, при задоволенні позову щодо позбавлення батьківських прав суд одночасно приймає рішення про стягнення аліментів на дитину. Також, при після позбавлення батьківських прав мати, батько мають право на звернення до суду із заявою про надання їм права на побачення з дитиною. Суд може дозволити разові, періодичні побачення з дитиною, якщо це не завдасть шкоди її життю, здоров'ю та моральному вихованню, за умови присутності іншої особи.
Підстави для поновлення батьківських прав.
Поновлення батьківських прав, як і позбавлення, вирішується судом у порядку цивільного судочинства. Мати, батько, позбавлені батьківських прав, мають право на звернення до суду з позовом про поновлення батьківських прав. Поновлення батьківських прав не завжди можливе. Так, якщо дитина, щодо якої батька, матір було позбавлено батьківських прав, була усиновлена і усиновлення не скасоване або не визнане недійсним судом, то поновлення батьківських прав неможливе. Також, поновлення батьківських прав неможливе, якщо на час розгляду справи судом дитина досягла повноліття. У свою чергу, під час вирішення питання про поновлення батьківських прав, суд перевіряє, наскільки змінилася поведінка особи, позбавленої батьківських прав, та обставини, що були підставою для позбавлення батьківських прав, і постановляє рішення відповідно до інтересів дитини. При вирішенні справи про поновлення батьківських прав одного з батьків суд бере до уваги думку другого з батьків, інших осіб, з ким проживає дитина. Рішення суду про поновлення батьківських прав після набрання ним законної сили суд надсилає органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем реєстрації народження дитини. У разі відмови в позові про поновлення батьківських прав повторне звернення із позовом можливе лише після спливу одного року з часу набрання чинності рішенням суду про таку відмову.
426
Успішно проведених процедур по розшуку майна боржника, встановлення доходів боржника та стягнення аліментів.
98%
Виграних справ.
645 443
Зекономлених коштів клієнтам.
Відібрання дитини без позбавлення батьківських прав.
Відібрання дитини у батьків або одного із них без позбавлення батьківських прав здійснюється судом у цивільному судочинстві. Водночас з цим, у виняткових випадках при безпосередній загрозі для життя або здоров'я дитини, орган опіки та піклування або прокурор мають право постановити рішення про негайне відібрання дитини від батьків. У цьому разі орган опіки та піклування зобов'язаний негайно повідомити прокурора та у семиденний строк після постановлення рішення звернутися до суду з позовом про позбавлення батьків чи одного з них батьківських прав або про відібрання дитини від матері, батька без позбавлення їх батьківських прав. З таким позовом до суду має право звернутися прокурор. Відібрання дитини відбувається у тому разі, якщо батьки або один із них ухиляються від виконання своїх обов'язків щодо виховання дитини та/або забезпечення здобуття нею повної загальної середньої освіти; жорстоко поводяться з дитиною; є хронічними алкоголіками або наркоманами; вдаються до будь-яких видів експлуатації дитини, примушують її до жебракування та бродяжництва. При задоволенні позову про відібрання дитини, суд вирішує питання про стягнення аліментів. У свою чергу, якщо згодом відпадуть підстави, які стали причиною відібрання дитини, то зацікавлена особа (батько, мати, у яких відібрали дитину) має право звернутися до суду із заявою про повернення їм дитини.
Процедура позбавлення батьківських прав, поновлення батьківських прав, а також відібрання/повернення дитини є досить складною як з психологічної точки зору, так із практичної. Правовідносини, які мають підґрунтя щодо дітей, їх прав та обов'язків, вирішуються судами виключно з урахуванням найкращих інтересів самої дитини.
Якщо у Вас виникли питання щодо позбавлення/поновлення батьківських прав, відібрання/повернення дитини, просимо звертатися до нашої компанії, адвокати якою нададуть вичерпні консультації з приводу сімейних справ. Профільну юридичну консультацію можна отримати по телефону: +38(095) 201 89 45.

Адвокат по сімейним та житловим справам у м. Полтава

Для вирішення сімейних спорів зверніться до нашого адвоката за номером:
+38 (095) 201 89 45

Або заповніть форму для зворотнього дзвінка:
Залиште свій номер телефону для зворотнього дзвінка!
Або зателефонуйте нам за номером:
+38 (095) 201 89 45
Не знайшли потрібну Вам послугу?
Заповніть форму та отримайте безкоштовну консультацію!
Замовити зворотній дзвінок
Наш адвокат зателефонує вам для уточнення деталей!
Made on
Tilda